top of page
 • Doğal-Ham Bal Nasıl Anlaşılır?
  Satın aldığınız balın laboratuvar analiz sonuçları kesin ve doğru bilgiyi veren en güvenli yöntemdir. Balın kalitesi için dikkat edilecek nokta, hangi yörede üretildiğidir. Bölgenin sahip olduğu bitki florasının zenginliği, iklimi, bitkilerin organik tarım yönetmenliğine uygun yetiştirilip yetiştirilmediği, doğal yaşamı tehdit eden herhangi bir kimyasal ve zehirli atığa maruz kalıp kalmadığından emin olmanız gerekiyor. Gerçek bal üretiminde arının ne ile beslendiği bir diğer önemli konudur. Doğal nektar dışında, glikoz şurubundan yapılmış şerbet veya kek ile beslenen arının yaptığı bal, sahte bal diye adlandırılır. Balın içeriğinde katkı maddesi, tarım ilacı ve şeker şurubu olup olmadığını anlamanın en iyi yolu analizi yapılmış olanları tercih etmektir. Hakiki balda, doğal nektardan alınması gereken prolin proteini bulunmalıdır. Özellikle yöresel ballar ve yayla balı için bölgenin zenginliği, rakım yüksekliği, arıların nektar bulmak için katetmiş oldukları uçuş mesafesi gibi kriterler balın kalitesini önemli ölçüde etkiler. Bazı durumlarda bal fiyatları da kalitesi konusunda belirleyici olabiliyor. Piyasada çok ucuza satılan ballar tüm üretim aşamalarını göz önünde bulundurduğumuzda uzak durmamız gerektiğini gösteriyor. Lala balı, sahip olduğu endemik bitki çeşitliliği, rakım yüksekliği, etrafında doğal yaşamı tehdit edecek zehirli ve kimyasal atıkların bulunmaması gibi özellikleriyle gerçek yayla balı olma özelliğini koruyor.
 • Doğal bal neden kristalize olur?
  Doğal balın kristalleşmesi balın içinde yer alan şeker-su oranı ve sıcaklık farkından kaynaklanan fiziksel bir değişimdir. Balın kristalleşmesi içeriğindeki doğal glikoz ve fruktozun kristal taneciklerine dönüşmesi sonucunda akıcılığını kaybetmesi olarak özetlenebilir.
 • Bal kristalize olduğunda neler yapmalıyım?
  Balın kristalleşmesi ile ilgili bilgiler ve yapılması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz. Balın kristalleşmesi 14-15°C arasındaki sıcaklıkla mümkündür. Mevsime bağlı olarak ani ısı değişimlerinin olduğu zamnalarda kristalleşme daha fazladır. Eski berrak görünüme getirmek için kesinlikle ısıtılmamalıdır. Isıtma işlemi, içeriğinde bulunan enzim ve fenolik bileşenlere zarar verir. 45 derece sıcaklıkta, su içersinde şişesi ile beraber benmari yöntemiyle çözdürülebilir. NOT: Kristalize olmuş bal, bozulmuş anlamına gelmez.
 • Bal satın alırken ve tüketirken nelere dikkat etmeliyim?
  Bal alırken etiketli, ambalajlı bal alımına dikkat edilmelidir. Ambalajında yöresi, bölgesi ve bal çeşidi belirtilmiş olanlar satın alınmalıdır. 1 yaşından küçük çocuklara bal verilmemelidir. Organik balın, paketleme ve dolum aşamalarından tüketiciye ulaşana kadar olan tüm süreçleri temiz ve kuru ortamda olmalıdır. Güneş ışığından korunmalı ve 25°C’nin altında muhafaza edilmelidir.
 • İade işlemini nasıl gerçekleştirebilirim?
  Almış olduğunuz ürünü ambalajını açmadan, tahrip etmeden, ürünü kullanmadan ve daha sonra tekrar satışına engel olmayacak şekilde teslim tarihinden itibaren yedi (7) günlük süre içerisinde teslim aldığınız şekli ile iade edebilirsiniz. Ürün iade işlemlerinde kargo bedelinin iadesi yapılmaz. Sipariş edilen ürün hatası müşteri kullanımından oluşmuşsa veya 7 günlük süre içerisinde ürün kullanılmışsa ürünün iade ve değişimi yapılmaz. Ürün iadesi ve değiştirme şartları olarak, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gereği uygulamalar esastır.
Bize Ulaşın

Talebinizi aldık. En kısa sürede iletişime geçeceğiz.

Lala Bal

İLETİŞİM BİLGİLERİ

E-posta Adresi: bilgi@lalabal.com

Telefon numarası: 05304474336

Adres: İstasyon Yolu Sokak  No:3 
34840 MALTEPE/ İstanbul 

Yetkili Kişi: Ezgi Güçok

bottom of page